^
Informacje kontaktowe
Telefon: (13) 43-417-76
e-mail:soswbrz@interia.pl

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Brzozowie

"Miłość jest największą potęgą człowieka" bł. ks. Bronisław Markiewicz

 • 1 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Brzozowie im. bł. ks. Bronisława Markiewicza

  SOSW jest placówką obejmującą opieką edukacyjną, wychowawczą i przygotowaniem do życia zawodowego i społecznego kolejne roczniki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej zamieszkałej na terenie powiatu brzozowskiego. Ośrodek obejmuje kształceniem, wychowaniem i rewalidacją uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz głębokim.
  Więcej...
 • 2 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Brzozowie im. bł. ks. Bronisława Markiewicza

  Ośrodek posiada dobrze wyposażone klasopracownie, gabinety pracy indywidualnej i grupowej, pracownie komputerowe z dostępem do Internetu, bibliotekę, Salę Doświadczania Świata, salę rehabilitacyjną, salę logopedyczną, siłownię, salę do hydromasażu, bawialnię, pracownię gospodarstwa domowego dla dziewcząt i pracownię techniczną dla chłopców
  Więcej...
 • 3 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Brzozowie im. bł. ks. Bronisława Markiewicza

  Placówka zatrudnia kadrę pedagogiczną, posiadającą pełne przygotowanie do pracy z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Cały proces rewalidacyjny każdego ucznia wspierają ponadto pedagog, logopeda i psycholog.
  Więcej...
 • 4 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Brzozowie im. bł. ks. Bronisława Markiewicza

  W Ośrodku funkcjonuje: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Ponadgimnazjalna Przysposabiająca do Pracy, Internat,
  Więcej...
 • 5 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Brzozowie im. bł. ks. Bronisława Markiewicza

  Internat funkcjonujący przy Ośrodku ma do dyspozycji sypialnie, świetlice do zajęć grupowych, jadalnię, gabinet higieny szkolnej, dużą świetlicę oraz pomieszczenia sanitarne.
  Więcej...

Po długiej zimie wszyscy cieszymy się słońcem i ciepłem, śpiewem ptaków i odrodzeniem natury. Budzi się nowe życie, rozpoczyna się okres największego rozwoju, prawdziwy początek nowego roku. Dni stają się dłuższe, cieplejsze, otoczenie pięknieje za sprawą kwitnących sadów i łąk. Wiosna kojarzy nam się z kolorem zielonym,  z drzewami, które budzą się do życia i cieszą oczy wypuszczając liście i pięknie kwitnąć. Dlatego postanowiliśmy poświęcić drzewom i kolorowi zielonemu więcej uwagi. Ubraliśmy się na zielono i poszliśmy podziwiać piękno przyrody w naszej okolicy. Nauczyliśmy się o tym, dlaczego drzewa są takie ważne w naszym życiu i jak można je wykorzystać. Posłuchaliśmy pięknego i pouczającego opowiadania o drzewie. Nie zabrakło również pomysłowych prac plastycznych.

Czytaj więcej: Dzień drzewa i koloru zielonego...

12 maja 2022 roku uczniowie klasy II – III H oraz I – III C  SPdP w ramach zajęć  z ogrodnictwa  uczestniczyli w lekcji plenerowej w gospodarstwie państwa Ekiertów w Haczowie, którzy od ponad 30 lat zajmują się uprawą warzyw. Opiekunami wyjazdu była pani Magdalena Jankowska – Kikta oraz pan Ryszard Bocoń.  Nasi podopieczni mogli na własnej skórze przekonać się na  czym polega ciężka, ale jakże owocna praca ogrodnika. Poznali niezbędne maszyny  i urządzenia do uprawy warzyw: tradycyjne, które są znane od pokoleń oraz te nowoczesne. Na niektóre z nich mogli usiąść i zobaczyć jak się z nich korzysta oraz w jaki sposób ułatwiają pracę. Ciekawym i zarazem zabawnym doświadczeniem była próba samodzielnego prowadzenia  urządzenia do wysiewu nasion, np. buraka. Uczniowie  Oglądali i rozpoznawali sadzonki  oraz rozsady, a także nasiona do wysiewu. Zobaczyli jak wygląda uprawa warzyw w szklarni oraz na polu. Mieli także okazję do tego, aby samodzielnie wysadzić sadzonki pomidorów, dyni, ogórków i papryki. Bardzo im się to spodobało  i przyniosło mnóstwo frajdy i radości, co można zobaczyć na zdjęciach. Zobaczyli także miejsce do przechowywania zebranych warzyw jesienią. Państwo Ekiert dołożyli wszelkich starań aby uatrakcyjnić naszym uczniom ich pobyt  w gospodarstwie i w jak najlepszy sposób pokazać na czym polega ich praca. Właściciel – pan Wojciech w dokładny i zrozumiały dla nich sposób przedstawił cały proces uprawy poszczególnych warzyw.  Właścicielom gospodarstwa serdecznie dziękujemy za ciepłe i miłe  przyjęcie, a uczniom za wzorowe zachowanie i aktywne uczestnictwo.

Czytaj więcej: „Praca ogrodnika – z wizytą w gospodarstwie”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Z okazji tego wyjątkowego dnia, uczniowie Naszego Ośrodka uczestniczyli w spotkaniach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzozowie Oddział dla Dzieci. Motywem przewodnim była twórczość Marii Konopnickiej jako patronki roku 2022 i łobuzerstwo krasnoludków. Dzieci i młodzież, pod opieką Pań Bibliotekarek, czytali wiersze o krasnoludkach, opisywali je, wykonywali prace plastyczne oraz tańczyli taniec krasnoludków. Wszystkim zajęcia bardzo się podobały. 

Czytaj więcej: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

„Kocham moją ojczyznę, bo jestem Polakiem.

Kocham Orła Białego, bo jest Polski znakiem

Kocham barwy ojczyste: te biało- czerwone.

Kocham góry i niziny. Każdą Polski stronę.”

                                           I. Fabiszewska „Moja Ojczyzna”

Miesiąc maj dostarcza nam- całej społeczności szkolnej możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych czy rozbudzania tożsamości narodowej. W piątek 29 kwietnia uczniowie naszego Ośrodka ze wszystkich grup wiekowych uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka święta, święta które są zarazem bardzo ważne w historii Polski i przypadają na 1, 2 i 3 maja.

1 maja – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku. W Polsce dzień 1 maja został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 roku. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20.11.2004 roku o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ( po amerykańskiej) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Majowe święta - dni, o których należy pamiętać, zawsze w naszym Ośrodku obchodzimy w szczególny sposób. Dzięki zróżnicowanym metodom pracy: słownym, oglądowym czy praktycznego działania, pracując indywidualnie i w grupach, uczniowie mieli okazję kształtować swoje postawy patriotyczne, uczyć się szacunku do Polski. Nauczyciele wykorzystując zróżnicowane środki dydaktyczne (m. in. prezentację w programie Genially, programy multimedialne, mapę internetową, kalendarze, przygotowane zadania tematyczne w formie: quizów, dobieranek, rebusów, krzyżówek, wykreślanek), rozwijali wśród uczniów poczucie tożsamości narodowej. Bardzo ciekawą i aktywizującą formą pracy było dla wszystkich uczniów przygotowanie gazetek klasowych, na których znalazły się prace związane tematyczne ze zbliżającymi się świętami:  kotyliony, kwiaty i flagi. Ważnym akcentem w tym dniu było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.

Należy podkreślić, iż cała nasza społeczność szkolna poprzez poprzez zróżnicowane aktywne działania, odśpiewanie Hymnu Polski, przeczytaniu i wyrecytowaniu patriotycznych wierszy, poprzez zaśpiewanie pieśni patriotycznych, odczuła podniosłą atmosferę i powagę tych pięknych majowych świąt…

Anna Sabat

Czytaj więcej: Majowe święta- dni, o których należy pamiętać…

COPYRIGT BY Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Brzozowie FREE JOOMLA TEMPLATES
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Brzozowie
im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
36-200 Brzozów, ul. Tysiąclecia 27
tel./fax (13) 43-417-76
e-mail: soswbrz@interia.pl