W ostatnim czasie z zasobów Laboratoriów Przyszłości wykorzystano piłę ukosową, wkrętarkę i śrubokręt do wykonania lampionu adwentowego oraz świątecznej dekoracji – renifera.
Dnia 10 stycznia 2025 roku dwie uczennice naszego Ośrodka: Zuzanna Ogrodnik oraz Julia Niemiec wzięły udział w XVI przeglądzie kolęd i pastorałek polskich „Hej kolęda, kolęda….” zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe NR 1 w Brzozowie. Dziewczynki pięknie zapreznetowały utwór: „Aniołek maleńki jak wróbelek”. Było to dla nich szczególnie emocjonujące wydarzenie i duże wyzwanie, gdyż po raz pierwszy wystąpiły przed tak liczną publicznością. Za udział w przeglądzie otrzymały pamiątkowe dyplomy i piękne nagrody. Naszym debiutantkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
W dniu 10 stycznia 2025 roku w naszym Ośrodku odbyło się wyjątkowe Noworoczne Spotkanie Jasełkowe. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: rodzice naszych uczniów, emerytowani pracownicy placówki oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Brzozowie.
Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Pana Pawła Czekańskiego, Dyrektora Ośrodka, który z serdecznością powitał zgromadzonych: uczniów, nauczycieli, rodziców, emerytowanych pracowników i gości z Domu Pomocy Społecznej. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie wspólnego celebrowania tradycji, docenił wkład emerytowanych pracowników w rozwój placówki oraz wyraził życzenia noworoczne pełne radości, zdrowia i pomyślności dla wszystkich obecnych.
Gratulacje dla uczniów :
1. Patryka Stańka za zajęcie I miejsca w III Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Kolędnicy
2. Dominika Szuby za zajęcie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świąteczne Anioły” kategoria wiekowa Szkoła Przysposabiajacej do Pracy
Dziś, 20 grudnia 2024 roku, w sali gimnastycznej naszego Ośrodka, odbyły się wyjątkowe Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów przy wsparciu i współudziale nauczycieli i opiekunów.
Scenografia nawiązywała do Betlejem, gdzie na tle pięknej dekoracji przedstawiającej szopkę betlejemską pojawili się pastuszkowie, zwierzęta oraz Święta Rodzina – Maryja i Józef, którzy znaleźli tam schronienie. Nie zabrakło także Heroda, diabła, śmierci oraz Trzech Króli składających dary nowo narodzonemu Jezusowi. Całe przedstawienie oparte było na tradycyjnych kolędach, które z radością śpiewali zarówno wykonawcy, jak i zgromadzeni goście.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas!
Zapach piernika, choinka - to buduje wyjątkowy, świąteczny klimat.
W dniu 19 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, na które zaprosiliśmy rodziców. Sala, w której odbywały się warsztaty zamieniła się na moment w pracownię plastyczną i muzyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Rodzice odkrywali swoje talenty a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Powstało bardzo dużo pięknych dekoracji świątecznych. Szczególną radość sprawiło uczestnikom wspólne śpiewanie, ubieranie zrobionej choinki oraz degustacja wcześniej upieczonych i udekorowanych pierniczków. Wspólna twórczość w atmosferze zabawy, zaangażowanie, przeżyte emocje, a co najważniejsze czas, który dzieci spędziły z rodzicami to bardzo cenne doświadczenie dla obu stron. Były to naprawdę mile spędzone chwile, podczas których dzieci i rodzice wspólnie pracowali i jednocześnie świetnie się bawili.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie i wspólnie spędzony przedświąteczny czas.
W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Brzozowie mieli okazję doświadczyć niezwykłej atmosfery świątecznej życzliwości i serdeczności. W ramach akcji „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Brzozowie zaangażowali się w przygotowanie świątecznych upominków oraz okolicznościowych kartek dla seniorów.
Akcja miała na celu przypomnienie o tradycyjnym sposobie świętowania poprzez wysyłanie kartek z życzeniami, które mogą nieść radość i wywołać uśmiech na twarzach adresatów. Dzieci i młodzież ze SOSW, pod kierunkiem swoich nauczycieli, włożyły serce w przygotowanie ręcznie wykonanych pierników. Każda z nich była unikalna, ozdobiona świątecznymi motywami i opatrzona szczerymi życzeniami zdrowia, spokoju oraz radości.
Z inicjatywy pedagogów SOSW zorganizowano również zbiórkę darów dla mieszkańców DPS Brzozów. Uczniowie i ich rodziny chętnie włączyli się w akcję, przynosząc produkty spożywcze, artykuły higieniczne oraz drobne upominki. Wszystkie te rzeczy zostały przekazane seniorom podczas uroczystej wizyty w DPS.
Spotkanie miało wyjątkowy charakter. Uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną, w tym kolędy, co wprowadziło obecnych w świąteczny nastrój. Seniorzy z radością przyjęli zarówno prezenty, jak i czas poświęcony na wspólne rozmowy i śpiewanie. Niektórzy z nich nie kryli wzruszenia, doceniając pamięć i zaangażowanie uczniów.
Akcja „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj” oraz zbórka darów w SOSW Brzozów pokazały, jak wiele można zdziałać dzięki wspólnym wysiłkom i chęci niesienia dobra. Była to nie tylko okazja do wsparcia mieszkańców DPS, ale również lekcja empatii i wrażliwości dla młodzieży, która na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to wspaniałe przedsięwzięcie.
Ogólnopolski Dzień Księgarza obchodzony jest w Polsce od 13 grudnia 1932 roku czyli od ponad 90 lat. Jest to święto, które ma na celu docenienie pracy księgarzy oraz ich roli w popularyzowaniu literatury. W tym dniu szczególnie podkreśla się znaczenie księgarzy w kulturze, którzy nie tylko sprzedają książki, ale także pełnią funkcję doradczą i pomagają w odkrywaniu nowych autorów i gatunków literackich.
W tym roku w ramach realizowanego w szkole Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Chcę być samodzielny - pozwól mi” uczniowie jednej z klas SPdP postanowili uczcić ten ważny dzień i wybrali się z wizytą do pobliskiej Księgarni Nova. Celem wycieczki było poznanie zawodu księgarza, obejrzenie księgozbioru dostępnego w księgarni oraz zakup książek. Uczniowie dowiedzieli się skąd biorą się książki w księgarni i czym różni się ona od biblioteki.
13 grudnia na jadalni w szkole przy ulicy Sienkiewicza 2 odbyły się „Warsztaty dekorowania pierników”, które wprowadziły uczestników w atmosferę zbliżających się świąt. Zajęcia poprowadziła niezwykle utalentowana Pani Joanna Siwak właścicielka manufaktury „Sweet Project”.
Podczas warsztatów wychowankowie mieli okazję wyczarować prawdziwe piernikowe cudeńka pod czujnym okiem Pani Asi. Nasi „młodzi cukiernicy” wykazali się ogromnym zaangażowaniem, skupieniem, kreatywnością oraz zręcznością. Dzięki ciepłej atmosferze, jaką stworzyła pani prowadząca, dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale także nauczyły się nowych technik dekorowania i pracy z różnymi materiałami cukierniczymi.
Serdecznie dziękujemy Pani Asi za zaangażowanie, poświęcony czas i dzielenie się swoją pasją, która zainspirowała naszych wychowanków do tworzenia prawdziwych arcydzieł cukierniczych. Wierzymy, że to nie ostatnie nasze spotkanie. Dzieła naszych wychowanków możemy podziwiać w umieszczonej fotorelacji. Zobaczcie sami…..
Choć za oknami zimno i szaro w naszym Ośrodku entuzjazm do pracy nie gaśnie. W odpowiedzi na zaproszenie Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy podjęliśmy wyzwanie aby zaprezentować swoje talenty. Sześcioro naszych podopiecznych: Konrad, Patrycja, Julia, Karina, Kuba i Mateusz wraz z opiekunkami: p. Justyną i p. Basią postanowiło pokazać swoje wokalne i taneczne umiejętności.
Festiwal rozpoczął się od przedstawienia pt. ”Lokomotywa”, w którym wystąpili utalentowani młodzi aktorzy z dębickiej szkoły. Potem przyszedł czas na resztę uczestników, którzy zaprezentowali na scenie swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie i aktorskie w 4 kategoriach wiekowych.
Nasz debiutujący przedszkolak Konrad dość nieśmiało zaśpiewał utwór Sylwii Grzeszczak pt. „Och i ach” a Karinka przypomniała harcerską piosenkę pt. „We wtorek w schronisku”. Patrycja, Julia, Kuba i Mateusz zaś, zatańczyli do bardzo nastrojowego utworu koreańskiego pianisty Yiruma.
Młodzi artyści rywalizowali w duchu radości, wzajemnego szacunku i wsparcia, doskonale się przy tym bawiąc. Wszędzie można było zauważyć uśmiech, radość i dumę z osiągniętego sukcesu, a nawet łzy szczęścia. Po wręczeniu nagród i dyplomów w doskonałych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów.
W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „ To, co w życiu ważne, czyli o wartościach” prowadzonej przez pedagogów szkolnych, w listopadzie były organizowane zajęcia dla podopiecznych dotyczące tolerancji. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali opowiadania z serii Przygód Fenka „ Każdy jest inny”, które mówi o tym, że wszyscy się różnimy, ale zarazem każdy z nas wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Starsi podopieczni naszego Ośrodka poznali kolejną opowieść autorstwa Marka Michalaka pt. „ Nowa w klasie”, która skłoniła ich do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów i koleżanek.
W niezwykłej przedświątecznej atmosferze w dniu 6 grudnia odbyła się wizyta Świętego Mikołaja w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Brzozowie. Dzięki hojności darczyńców i zaangażowaniu grupy "Męski Różaniec w Starej Wsi", ten wyjątkowy dzień dostarczył podopiecznym ośrodka wiele radości i wzruszeń.
Święty Mikołaj obdarował każde dziecko indywidualnym prezentem, wywołując uśmiech na wielu twarzach. Jednak to nie wszystko. Dzięki wsparciu darczyńców, ośrodek wzbogacił się o nowoczesny telewizor 65-calowy, który z pewnością umili czas podczas zajęć świetlicowych. Dodatkowo, przekazana bieżnia do ćwiczeń ruchowych pozwoli dzieciom na jeszcze aktywniejsze spędzanie czasu.
Słodkimi dodatkami do prezentów, podzieliła się firma "Gran-Pik Liwocz". Ich gest sprawił, że świąteczna atmosfera stała się jeszcze bardziej wyczuwalna.
Wizyta Świętego Mikołaja w SOSW w Brzozowie to dowód na to, że dobro czyni cuda. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, ludziom o dobrych sercach dzieci z ośrodka poczuły się w tym dniu wyjątkowo.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom i osobom oraz instytucjom za to, że uczyniły ten dzień pięknym radością i szczęściem dzieci.
Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych i najbardziej uroczych świąt w całym roku. Magii tego okresu ulegają wszyscy… Aby wprowadzić naszych podopiecznych w ten wyjątkowy nastrój 04.12.2024r. przedszkolaki z grupy ,,Misie” i klasa 1A wybrały się do Sanoka na XXVIII wystawę bożonarodzeniową „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Dzieci podziwiały piękne, niepowtarzalne, wyjątkowe i kultywujące tradycję ozdoby bożonarodzeniowe. Były to choinki, stroiki, bombki, aniołki, serwety, obrusy i inne drobne dekoracje. Wystawa sprawiła uczniom wiele radości. Po obejrzeniu wystawy dzieciaki wzięły udział w warsztatach „Moja bombka”, które poprowadziła pani Anna Kowalczyk. Chętnie uczestniczyły w zajęciach i zainteresowaniem poznawały tajniki decoupage, czyli dawnej metody zdobniczej, polegającej na przyklejaniu wzoru z papierowej serwetki, a następnie lakierowaniu go. Warsztaty ozdabiania bombek choinkowych wyzwoliły w dzieciach mnóstwo kreatywności. Wykazały się też ogromną cierpliwością, ponieważ wbrew pozorom przyklejanie cienkiej serwetki na kulistą powierzchnię nie należy do rzeczy łatwych. Mimo to uczestnicy wspaniale poradzili sobie z zadaniem, a efekt końcowy był zaskakująco piękny i udany. Kolorowe bombki uczniowie zabrali ze sobą do domu. W drodze powrotnej dzieci posiliły się w McDonaldzie ulubionymi frytkami, a do szkoły wróciły pełne wrażeń.
28 listopada 2024 roku już po raz kolejny odbyły się w naszej szkole zajęcia dla podopiecznych prowadzone przez panią instruktor zumby - Lucynę Wojdyłę. Zajęcia i tym razem odbyły się na sali gimnastycznej w budynku przy ulicy Tysiąclecia 27 i wzięli w niej udział chętni uczniowie naszego Ośrodka. Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie bardzo dziękujemy – podopiecznym za aktywny udział, nauczycielom i pomocom za sprawowaną opiekę, a pani instruktor za kolejną dawkę energii i świetnej zabawy. Czekamy z niecierpliwością na kolejną lekcję ruchu, która odbędzie się niebawem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
M. Jankowska – Kikta
E. Adamska
Czworo uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką pań Renaty Florczak i Bożeny Nowakowskiej wybrało się do teatru na przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”. Opowieść została przedstawiona w formie spektaklu pantomimy, co było nowym doświadczeniem dla uczniów. Nigdy wcześniej nie spotkali się z taką formą artystyczną. Brak mowy werbalnej wcale im nie przeszkadzał, wręcz przeciwnie, pozwalał uważniej śledzić ruchy i gesty aktorów i odczuwać spektakl bardziej emocjonalnie. O swoich wrażeniach jeszcze długo rozmawiali przy herbacie i ciastku. Uczniowie mogli także poczuć klimat zbliżających się świąt spacerując po rzeszowskim rynku, który powoli zamienia się w świąteczne miasteczko.
Turnieje w warcaby to nie tylko okazja do rywalizacji, ale przede wszystkim do integracji, zabawy i nauki. W szczególności turnieje organizowane dla szkół specjalnych mają wyjątkowe znaczenie, ponieważ pozwalają uczniom rozwijać swoje umiejętności strategiczne, społeczne i emocjonalne.
W dniu 26 listopada 2024 r. odbył się XXIV Wojewódzki Turniej Warcabowy Szkół i Placówek Kształcenia Specjalnego Województwa Podkarpackiego organizowany przez SOSW w Jarosławiu. Turniej rozpoczął się od krótkiego przemówienia dyrektora szkoły, który podkreślił znaczenie takich inicjatyw w życiu uczniów. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy wiekowe i poziomy zaawansowania, aby rywalizacja była jak najbardziej sprawiedliwa. Każdy mecz był prowadzony zgodnie z zasadami klasycznych warcabów, a nad przebiegiem turnieju czuwali sędziowie, którzy dbali o przestrzeganie reguł i pomagali
w razie potrzeby. Uczniowie mieli okazję zmierzyć się z rówieśnikami, ale także nawiązać nowe znajomości i uczyć się od siebie nawzajem. Do rywalizacji stanęli uczniowie naszego Ośrodka: Supel Lena (SP), Masełek Szymon (SP), Leń Mateusz (SPdP) i Staniek Patryk (SPdP), którzy bardzo dzielnie walczyli. Był to ich pierwszy debiut w takim turnieju i mimo, iż niewiele zabrakło do podium to turniej sprawił im wiele radości i niezapomnianych pozytywnych emocji podczas rywalizacji.
6 listopada kolejny już raz uczniowie klas I-III c i III h SPdP wraz z wychowawczyniami udali się do Teatru Maska w Rzeszowie. Tym razem był to spektakl pt.”Księga dżungli”. Uczniowie mogli zobaczyć barwną opowieść o Mowglim, który dorastał wśród zwierząt, a jego domem stała się dżungla.
Niesamowite były kostiumy zwierząt, maski i lalki, a gra świateł oraz muzyka tworzyły baśniową i tajemniczą otoczkę, co wzbudzało pozytywne emocje.
W drodze powrotnej grupa posiliła się w McDonaldzie, a do szkoły wróciła pełna teatralnych wrażeń.
"Jak miło Misia wziąć do ręki, małe co nie co. Jest taki miły, taki miękki
Jesteś mięciutki, przytulny i zawsze skory do pomocy - taki jest właśnie Pluszowy Miś"
Jak co roku obchodzimy w naszym przedszkolu Święto Pluszowego Misia. W dniu 26 listopada wszystkie grupy przedszkolne brały udział w zajęciach,w których Pluszowy Miś był gościem honorowym. Śpiewane i pokazywane były piosenki o misiach, układane były Misiowe puzzle oraz wyklejanki. Była również fotobudka Misiowa. Każde dziecko prezentowało przyniesionego przez siebie Misia i z nim tańczyło w rytm muzyki.Na zakończenie zajęć było "małe co nie co".
W dniu 25.11. 2024, w naszej szkole odbył się niezwykły Bal Andrzejkowy, w którym udział wzięli wszyscy – od przedszkolaków po młodzież. W radosnej atmosferze uczestnicy bawili się przy muzyce, zachwycając różnorodnymi przebraniami.
Główną atrakcją spotkania były wróżki: Marzena, Monika i Katarzyna, które przygotowały dla nas wiele ciekawych wróżb. Losowanie par do tańca, przepowiadanie przyszłości czy tajemnicze przepowiednie – wszystko to wprowadziło uczestników w świat pełen magii. Wróżby odbywały się w niezwykłej scenerii – sala była oświetlona kolorowymi światłami i reflektorami, wypełniona magicznymi dźwiękami, które potęgowały tajemniczy klimat.
W dniach 23-24 listopada br., w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Brzozowie odbyło się wyjątkowe szkolenie, w którym uczestniczyła 40-osobowa grupa nauczycieli i specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą z różnorodnymi potrzebami edukacyjnymi. Tematem przewodnim spotkania było „Jak sobie radzić z zachowaniami trudnymi” – kwestia niezwykle ważna w pracy pedagogicznej z uczniami wymagającymi specjalnego wsparcia.
Szkolenie zostało poprowadzone przez wybitnych ekspertów w tej dziedzinie: pana Jacka Kielina i panią Joannę Klagę, znanych z ogromnego doświadczenia oraz nowatorskiego podejścia do pracy z osobami z niepełnosprawnościami i wyzwaniami rozwojowymi.
W czwartek 21.11.2024r. najmłodsze dzieci z naszej szkoły wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw ,,Sokoliki” w Sanoku. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni. W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z kulkami, zjeżdżalni, toru tubingowego do zjazdu na pontonach, podwójnego toru rolkowego. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja o wysokości 6 metrów pełna przeszkód i atrakcji. Nie brakowało dzielnych i odważnych dzieci, aby je pokonać. Każdy kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć, pobawić się klockami i zabawkami edukacyjnymi. Kolejną atrakcją dla naszych podopiecznych były też zajęcia sensoryczne. Dzieciaki samodzielnie wykonały kolorową masę plastyczną tzw. slime. Z ciekawością i zainteresowaniem mieszały, ugniatały i ściskały masę. ,,Slime” to świetna zabawka, która pobudza kreatywność i stymuluje wyobraźnię, a z kolei ugniatanie rozciągliwej masy to świetny trening dla małych rączek. Przygotowane i odpowiednio zapakowane zabawki dzieci mogły zabrać do domu. Nasz radosny i aktywny pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do naszej szkoły.
Dnia 20 listopada uczennice naszej szkoły wzięły udział w II Wojewódzkim Turnieju Gier Planszowych „ W to mi graj”, zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Frysztaku. Drużyna w składzie: Natalia Jatczyszyn, Natalia Sadowska, Supel Lena i Stach Klaudia stanęły w szranki z drużynami ze Strzyżowa, Mrowli, Frysztaka oraz Krosna. Turniej pozwolił na integrację uczniów z różnych placówek naszego województwa. Po powitaniu przez dyrekcję drużyny przystąpiły do rywalizacji w Kole Fortuny oraz partii różnych gier planszowych. Każdy zawodnik rozegrał pięć partii poznając zasady gry. Uczestnicy rozgrywek musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, dobrej pamięci, percepcji wzrokowo- ruchowej, a przede wszystkim umiejętnością przestrzegania zasad gry oraz współzawodnictwa. W trakcie przerwy uczestnicy bawili się przy muzyce. Na zakończenie turnieju wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody w postaci gier planszowych. Wszyscy uczestnicy okazali się zwycięzcami, nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie, miło spędzili czas, oraz obiecali, że na pewno spotkają się za rok.
Od 8 października do 19 listopada 2024 roku nasza placówka brała udział w ogólnopolskiej kampanii pod nazwą „ Dzieciństwo Bez Przemocy”, która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie”, to kolejne ciekawe miejsce, jakie odwiedziliśmy w ramach naszych klasowych wyjazdów. Była to nie lada gratka dla miłośników zwierząt, zwłaszcza tych żyjących dziko w Polsce. Wycieczka odbyła się 19 listopada 2024r. Dwie sale muzealne Kompleksu obfitowały w eksponaty zwierząt, a także wszystkiego tego, co związane jest z lasem i drzewami. O całym niezwykłym bogactwie świata przyrody polskiej opowiedział nam leśnik - Pan Grzegorz. Dowiedzieliśmy się wielu zaskakujących rzeczy… że w polskich lasach żyją czarne bociany, ...że niedźwiedzie mogą mieć różne odcienie koloru sierści, …że najszybszymi spośród polskich zwierząt są sarny i jelenie.. że istnieje różnica między rogami a porożem. I słuchaliśmy odgłosów zwierząt… to było baardzo ciekawe. Na pamiątkę tej naszej przygody zabraliśmy ze sobą pokolorowane przez nas obrazki. Dostaliśmy też od Pana Grzegorza drewniane suwenirki.. z wizerunkiem lisa lub wilka. O tym, jak było pięknie opowiedzą jeszcze zdjęcia w galerii poniżej.. zapraszamy 😊
uczennice i uczniowie kl. VI-VIIIG
14 listopada 2024 roku klasy 1A i 2B Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawców udały się na wycieczkę do Mediateki w Sanoku, Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, która powstała, przy współpracy z Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. Okazało się, że jest to niesamowite miejsce dla wszystkich odwiedzających, bez względu na wiek. Każdy z uczestników zajęć znalazł dla siebie coś interesującego i chętnie angażował się w aktywności przy stacjach badawczych. Dla naszych podopiecznych była to nauka przez zabawę, nieskrępowane doświadczanie i odkrywanie oraz rozwijanie umiejętności współpracy podczas podejmowania zadań w grupach. Uczniowie eksperymentowali, podejmowali wyzwania logiczne i konstrukcyjne oraz kreatywnie podchodzili do rozwiązywania problemów. Największą atrakcją okazały się eksponaty „Usyp mapę”, „Powietrzna armata” i „Obrotowy stolik”. Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
„Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ZABAWA SZTUKĄ" odnosi się do świata sztuki w kontekście sztuk wizualnych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek, fotografia, ceramika, wzornictwo itd.).
Czy sztuka to trudna i nudna tematyka dla dzieci? Nie, pod warunkiem, że się nią bawimy. Nie skupiajmy się na tytułach czy trudnych nazwiskach, oswajajmy dzieci z dziełami, otaczajmy reprodukcjami, wzbudzajmy ich ciekawość.”
Tak o swoim autorskim projekcie mówi jego autorka Dagmara Drabik. A my podzielamy Jej zdanie. Sami, w swoich działaniach, wchodzimy często w świat sztuki, z niego czerpiemy. Teatr.. muzyka.. sztuki wizualne, plastyczne.. pomagają nam rozwijać się, realizować, uwalniać emocje, odpoczywać.
Z wielką radością wchodzimy w nowe wyzwanie…
Projekt edukacyjny „Chcę być samodzielny – pozwól mi” to świetna inicjatywa, która daje uczniom możliwość rozwijania umiejętności życiowych, kształtowania tożsamości i poczucia własnej sprawczości. Samodzielność to umiejętność, która przydaje się w wielu aspektach życia, a taki projekt daje uczniom i wychowankom narzędzia, by rozwijać te kompetencje w różnorodnych dziedzinach życia.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada jest dniem wyjątkowym gdyż:
„Po 123 latach nadszedł czas wolności,
To dla nas- Polaków powód do radości”.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości to nasz szacunek dla tych, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów. W ramach obchodów tego święta cała nasza społeczność szkolna aktywnie włączyła się w szereg aktywności które realizowane były w trakcie zajęć dydaktycznych od 4- 8 listopada. Nauczyciele prowadzący zajęcia w poszczególnych etapach edukacyjnych, a więc w oddziałach przedszkolnych, klasach I-III SP, klasach IV-VIII SP oraz w klasach SPdP przeprowadzili pogadanki z wykorzystaniem tematycznych plansz edukacyjnych, albumów.
7 listopada 2024 roku dwoje uczniów z naszego Ośrodka wzięło udział w X Wojewódzkim Festiwalu Logopedycznym „Powiedz- namaluj”- wiersze z głoskami „k” i „g”. Festiwal zorganizowany został w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie. Uczestniczyli w nim uczniowie Szkół specjalnych z całego województwa, a mianowicie z: Leżajska, Frysztaka, Mielca, Przemyśla, Mrowli, Strzyżowa, Dębicy oraz uczniowie z trzech zespołów szkół z Rzeszowa. Naszą Placówkę reprezentowali: Aleksandra Wojnar z klasy 5 „C” oraz Jakub Niedziński z klasy 8 „F”. Festiwal podzielony był na dwie części- plastyczną oraz deklamacyjną. W części plastycznej uczestnicy mieli za zadanie zinterpretować treść recytowanego wiersza i przedstawić swoje wrażenia poprzez rysunek. W części deklamacyjnej uczniowie recytowali nauczone przez siebie wiersze. Aleksandra zaprezentowała wiersz pt.”Gąska”, a Jakub wiersz pt. „Gąsior i Gąska”.
Dnia 30 pażdziernika 2024 r. dzieci z Przedszkola Specjalnego i klas początkowych uczestniczyły w spektaklu pt. „Statek Noego” wystawionym w Teatrze Maska w Rzeszowie. Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych dzieci w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze. Przejazd autokarem, udział w przedstawieniu i pamiątkowe zdjęcia były dla dzieci wielkim przeżyciem. Większość dzieci młodszych dopiero zaczęło przygodę z teatrem. Podczas spektaklu dzieci żywiołowo i spontanicznie reagowały na grę pary aktorskiej oraz na bliski z nią kontakt. Opowiedziana historia Noego i jego niezwykła podróż przeniosła dzieci w świat fantazji a proste dekoracje i włóczkowe lalki zwierząt pobudziły wyobraźnię dzieci i wywołały uśmiech na wszystkich twarzach. Piękna scenografia, gra świateł i muzyka śpiewana na żywo sprawiły, że spektakl bardzo się wszystkim podobał .
Dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola i szkoły. Przedstawienie zostanie na pewno długo w ich pamięci.
W bieżącym roku szkolnym w naszym Ośrodku prowadzona jest innowacja pedagogiczna pod nazwą „ To, co w życiu ważne, czyli o wartościach”. Realizowana jest ona przez pedagogów szkolnych – panią M. Jankowską – Kiktę oraz panią S. Kubok i kierowana do wszystkich uczniów naszej szkoły. Jej celem jest uświadamianie dzieciom i młodzieży jak ważne są wartości w życiu każdego człowieka oraz wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności, które umożliwią pełne przystosowanie się do otaczającego świata i jego reguł. Każdy miesiąc, od października do czerwca poświęcony jest innej wartości. W październiku odbywały się zajęcia z pedagogiem szkolnym poruszające temat empatii.
Sensoplastyka to kreatywne zajęcia plastyczne, które angażują wszystkie zmysły dzieci, wykorzystując różne kolory, faktury, konsystencje, a czasem także smaki. Tego typu aktywności wspierają rozwój dzieci, pozwalając im wyrażać siebie i eksplorować świat w sposób swobodny. Zajęcia te pomagają maluchom w rozwoju zmysłów i stymulują ich wyobraźnię. Zbliżająca się zima zapowiada kolejne, tematyczne sensoplastyczne zajęcia, tym razem związane z zimową porą.
W październiku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Brzozowie odbył się niezwykły konkurs plastyczny pod nazwą "Jesienny liść". Wydarzenie miało na celu rozwijanie kreatywności oraz umiejętności artystycznych uczniów i wychowanków, a także integrację społeczności szkolnej. Konkurs "Jesienny liść" zainspirowany był pięknem jesieni, a jego zamiarem było zachęcenie uczniów do odkrywania i wyrażania swojej twórczości poprzez różne techniki plastyczne. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć prace wykorzystujące motywy liści i jesiennych kolorów. W konkursie wzięli udział uczniowie ze wszystkich oddziałów przedszkolnych i klas oraz wychowankowie grup rewalidacyjnych. Wszyscy uczestnicy z entuzjazmem przystąpili do tworzenia swoich dzieł. Powstały prace w różnorodnych formach, od malarstwa po kolaże, które zachwyciły swoją oryginalnością i pomysłowością. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje prace przed gronem nauczycieli, rodziców oraz kolegów, wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w ośrodku. W listopadzie będzie możliwość obejrzenia wystawy prac w Bibliotece Pedagogicznej w Brzozowie, co pozwoli na ich szerszą prezentację. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz okolicznościowe dyplomy. Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom, wychowankom, oraz nauczycielom za wsparcie i zaangażowanie. Konkurs "Jesienny liść" był nie tylko okazją do twórczej ekspresji, ale także sposobem na integrację i wspólne spędzenie czasu w miłej atmosferze.
Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych w formie prezentacji :)
Organizatorzy
Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Krajową Koalicją na Rzecz Ochrony Dzieci.
Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Więcej informacji na stronie Funadacji Dajemy Dzieciom Siłę - https://fdds.pl/
W czwartek, 24 października 2024 roku w naszej placówce gościliśmy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie, którzy przeprowadzili z kilkoma klasami naszej szkoły prelekcję na temat bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy. Państwo policjanci w fachowy sposób opowiedzieli naszym najstarszym uczniom o zagrożeniach płynących z sieci, podkreślając w szczególny sposób odpowiedzialność za własne czyny oraz konsekwencje płynące z zachowań zabronionych. Podopieczni zostali szczególnie uczuleni na tzw. cyberprzemoc, która objawia się zamieszczaniem w internecie obraźliwych komentarzy, niewłaściwych postów, wykorzystywaniem czyjegoś wizerunku bez jego zgody, nawoływaniem do czynów zabronionych, grożeniem itp. Podczas prelekcji młodzież miała okazję także dowiedzieć się więcej na temat demoralizacji osób młodych, działania Sądu Rodzinnego i Nieletnich oraz wszelkich konsekwencji prawnych wynikających z zachowań, które podlegają karze. Bardzo dziękujemy za cenną lekcję i przybliżenie naszej młodzieży tak trudnego tematu.
M. Jankowska - Kikta
W dniu 17 października 2024 r. klasa III H SPdP pod opieką wychowawcy pani Katarzyny Wojtowicz i pana Marcina Wiszyńskiego wybrała się na wycieczkę w Bieszczady tj. nad Zalew Soliński, w celu podziwiana piękna bieszczadzkiego krajobrazu i malowniczych widoków jakie niesie ze sobą złota, polska jesień. Te piękne widoki obserwowaliśmy z góry jadąc kolejką gondolową. Czas spędzony w kolejce gondolowej dostarczył dużo pozytywnych emocji, wrażeń i przeżyć. Uczniowie byli zafascynowani tym, iż mogli podziwiać niesamowite widoki z lotu ptaka.Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Zaporze Solińskiej i obserwacje ławicy dużych karpi pływających koło zapory, ptaków oraz jeszcze pływających pojedynczych jachtów. Uczestnicy wycieczki zrobili dużo zdjęć by uwiecznić malownicze wzgórza nad Soliną. Pogoda dopisywała. Wszyscy zadowoleni i pod wielkim wrażeniem tego co doświadczyli i zobaczyli wrócili do szkoły.
Katarzyna Wojtowicz
„Jesień, jesień dookoła, do zabawy dzieci woła...”
...a nasze przedszkolaki odpowiedziały na zaproszenie kolorowej, polskiej, złotej jesieni i tańcząc, grając, spacerując, dotykając i wąchając poczuły jej prawdziwą magię. Piknik rozpoczął się w naszej świetlicy od jesiennych tańców. Poszły w ruch ręce, nogi, liście a orzechy i kasztany posłużyły jako muzyczne instrumenty. Dzieci mogły stworzyć małe dyniowe arcydzieła zanurzając swoje dłonie w ziarenkach, makaronie, kaszach oraz połamanych łupinach orzechów i szyszek a także ziemniaczanymi stempelkami zapełnić papierowe słoiki. Wszyscy wykazali się w tej dziedzinie sporym zaangażowaniem i pomysłowością. Po tak ciężkiej pracy przedszkolaczki zasłużyły na nagrodę w postaci pysznej jesiennej pachnącej szarlotki i aromatycznej herbatki. Kolejnym punktem programu był wyjazd do parku w Jasienicy Rosielnej. A tam Pani jesień ukrywała się w pożółkłych liściach, w kasztanach i żołędziach leżących na trawie, w mchu pokrywającym pnie drzew oraz w pachnących grzybach. Dzieci mogły wszystkimi zmysłami poznać tę najbardziej kolorową porę roku a na koniec spędzić aktywnie czas na placu zabaw skąpanym w jesiennym słońcu.
We wtorek 21 października 2024 klasa 6-8 G Szkoły Podstawowej odbyła kolejny „Sensoryczny Spacer” tym razem do szkółki roślin w Niebocku, gdzie głownie mogliśmy podziwiać piękne jesienne kwiaty rosnące w tunelach. Głównym celem naszej wyprawy była poprawa integracji pracy zmysłów (dotyku, węchu, słuchu, wzroku, zmysłu równowagi), abyśmy mogli osiągać sukcesy w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Podczas naszego spaceru wykonywaliśmy różne zadania podlewaliśmy i sadziliśmy kwiaty. Ponadto słuchaliśmy śpiewu ptaków, relaksując się w ogrodzie. Przez cały czas towarzyszyła nam wyśmienita pogoda oraz wspaniała atmosfera. Dziękujemy za ciekawe doświadczenia, moc emocji, naukę i świetną zabawę.
18 października 2024 roku 3 klasy naszego Ośrodka – V C Szkoły Podstawowej oraz I – III E i I – III D Szkoły Przysposabiającej do Pracy wybrały się do Mediateki w Sanoku – Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Opiekunami wyjazdy były panie: M. Jankowska – Kikta, A. Sabat, M. Matusik Kasprzyk i J. Karnasiewicz.
Wczoraj, tj. 16 października mieliśmy okazję sprawdzić, jak zachowamy się w sytuacji zagrożenia pożarowego. Podczas symulowanego alarmu wszyscy uczniowie i nauczyciele opuścili budynek szkoły i zebrali się w wyznaczonym miejscu. Dzięki dobrze przygotowanym planom ewakuacyjnym i współpracy z naszymi gośćmi – strażakami z Państwowej Straży Pożarnej z Brzozowa – ćwiczenie przebiegło bez najmniejszych problemów.
Strażacy nie tylko nadzorowali przebieg ewakuacji, ale również przeprowadzili krótki pokaz sprzętu gaśniczego i udzielili cennych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. Dziękujemy im serdecznie za poświęcony czas i profesjonalizm.
Kiedy patrzysz na fotografie pięknych, górskich krajobrazów i słuchasz o nich opowieści, rodzi się w tobie chęć zobaczenia tego na własne oczy, chęć doświadczenie trudu wędrówki i przeżywania radości z faktu, że mimo wszystko dałeś radę "wdrapać" się na górski szczyt. Takich emocji dostarczyły nam Bieszczady - kraina niezwykła. Planowaliśmy tę wycieczkę bardzo długo. Obecna pora roku okazała się wyjątkowym czasem na jej realizację. 10 października 2024 r., jesienny wiatr przywiał naszą klasę na Przełęcz Wyżną, skąd rozpoczęliśmy wędrówkę do wyznaczonego celu. Pod czujnym okiem przewodnika, który towarzyszył nam w tej wyprawie - Pani Edyty Kozar – Siwarskiej, ruszyliśmy żółtym szlakiem w kierunku Połoniny Wetlińskiej 1228 m .n.p.m.
Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pedagogów i pracowników oświaty. To okazja do wyrażenia wdzięczności za trud wkładany w edukację i wychowanie uczniów.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Brzozowie, obchody miały miejsce w dniu 11 października. Wydarzenie to było okazją do podziękowania wszystkim, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach.
Uroczystość, którą poprowadził Dyrektor Ośrodka, Pan Paweł Czekański, rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu. Następnie Pan Dyrektor przywitał zebranych nauczycieli, uczniów, rodziców oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Wicestarosta Powiatu Brzozowskiego Pan Adama Jajko, Sekretarz Powiatu Pani Ewa Tabisz, Ksiądz Proboszcz Franciszek Goch oraz przedstawiciele Rady Rodziców. W swoim przemówieniu, Pan Dyrektor, podziękował wszystkim nauczycielom, pomocom nauczyciela, pracownikom obsługi, rodzicom oraz uczniom za pracę i wysiłek oraz zaangażowanie i codzienny wkład w życie szkoły. Słowa wdzięczności skierował także do przedstawicieli Organu prowadzącego. Następnie, głos zabrali zaproszeni goście, Wicestarosta Pan Adam Jajko oraz Ksiądz Proboszcz Franciszek Goch, dołączając się do podziękowań i życzeń w tym szczególnym dniu.
„Święto Pieczonego Ziemniaka” to impreza, na którą uczniowie czekają każdej jesieni. Jest okazją do aktywnego spędzania czasu blisko natury, w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą. W tym roku „Święto Pieczonego Ziemniaka” obchodziliśmy w dniach 8-9 października. Impreza odbyła się pod wiatą Brzozów Zdrój, gdzie uczniowie dotarli zarówno pieszo, jak i busami szkolnymi. Na początku spotkania każda z klas udała się na spacer do lasu. Nie był to jedynie miły spacer po lesie. Uczniowie otrzymali zadanie aby stworzyć totem każdej klasy.
Jesień to pora roku, kiedy możemy dostarczyć dziecku wielu wrażeń zmysłowych oddziałujących na dotyk, słuch, wzrok. Każda jesienna wędrówka stwarza ogrom możliwości poznania otaczającej przyrody, zmian w niej zachodzących oraz uporządkowania wiedzy na temat pór roku i ich cyklu. Korzystając z pięknej pogody i uroków jesieni, w dniu 7 pazdziernika br., dzieci z klasy 1A i 6-8G wraz z paniami, wybrały się na pierwsze zajęcia terenowe do parku w Jasienicy Rosielnej. Wyjazd na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak zachowujemy się w parku” – dzieci dzieliły się swoją wiedzą, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Podczas spaceru po parku podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa. Zbieraliśmy kolorowe liście o różnorodnych kształtach, żołędzie i kasztany.
Dzień Chłopaka to - w porównaniu chociażby do Dnia Kobiet, Dnia Dziecka lub Dnia Ojca - nieoficjalne święto, które obchodzone jest głównie przez dzieci i nastolatków. Przypada ono 30 września i w tym dniu chętnie wręczamy sobie drobne upominki z tej okazji. W naszym Ośrodku tego dnia również świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Uczennice naszej szkoły wraz z opiekunami Samorządu Szkolnego złożyły życzenia wszystkim chłopcom i chłopakom oraz wręczyły drobne upominki w postaci słodyczy oraz kartek z życzeniami. W przeciągu tygodnia poprzedzającego Dzień Chłopaka można było wykonać laurki dla chłopców oraz wrzucić je do przygotowanej skrzynki pocztowej. Nie zabrakło uścisków, całusów w policzek oraz odśpiewania Sto Lat dla naszych uczniów. Wszystkim chłopcom naszego Ośrodka, tym małym i większym życzymy wiele radości, uśmiechu i spełnienia najskrytszych marzeń.
Samorząd Szkolny
Zielone wzgórza w paśmie Żuków, góra Holica, a tam na wysokości 761 m npm, wieża widokowa, wysoka na 35 metrów, cała z drewna, a z niej przepiękne widoki na Bieszczady, po horyzont. To właśnie tam byliśmy, podziwialiśmy, przeżywaliśmy i zachwycaliśmy się pięknem bieszczadzkiej przyrody.
Dwudniowa wycieczka na Holicę i do Ustrzyk Dolnych odbyła się 28 i 29 września tego roku. Została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia propagującego praktyczne wzorce postaw i zachowań prozdrowotnych. Działania obejmowały 9 kilometrowy rajd pieszy do wieży widokowej na Holicy oraz spacery po bieszczadzkich szlakach turystycznych, inhalacje przy tężni solankowej w Ustrzykach Dolnych, a także działania w zakresie edukacji prozdrowotnej, mające na celu przekazanie wiedzy na temat pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Dodatkowo, dzięki gościnnemu zaproszeniu pani Magdy i pana Janusza, uczestnicy mieli okazję skorzystać z Drezyn Rowerowych oraz Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła.
„WYŻEJ, SZYBCIEJ, MOCNIEJ”- pod takim hasłem w dniu 19 września we Frysztaku odbyła się Olimpiada Sportowa dla dzieci z niepełnosprawnościami. Głównym celem imprezy było rozwijanie sprawności sportowej, promocja zdrowego stylu życia i aktywności oraz integracja wychowanków z różnych środowisk.
W dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Głośne czytanie dziecku buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem. W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy 26 września. W świetlicy szkolnej przy ulicy Tysiąclecia odbyło się spotkanie z zaproszonym gościem, panią Elą z biblioteki pedagogicznej w Brzozowie. W spotkaniu wzięły udział klasy 6-8 F SP, 1-3 D SPDP oraz 1-3 E SPDP. Pani Ela czytała książkę Dżok Barbary Gawryluk, która opowiada o bezgranicznej miłości psa do swojego właściciela. Po przeczytaniu książki przyszedł czas na swobodne rozmowy o jej treści i zagadki o zwierzętach. Po spotkaniu uczniowie kontynuowali głośne czytanie z nauczycielami w swoich klasach. Uprzejmie dziękujemy pani Eli z biblioteki za przybycie i wspólnie spędzony czas.
Organizatorzy
W piękny wrześniowy dzień klasa VI-VIII G Szkoły Podstawowej wybrała się na spacer. Uczniowie odwiedzili klika pięknych miejsc znajdujących się w pobliżu szkoły. Nie był to jednak zwykły spacer. Były to zajęcia terenowe z wykorzystaniem elemntów metody Marii Montessori. Metoda Montessori promuje i stawia na bezpośrednią interakcję dziecka z otaczającym je światem. Zabawy na zewnątrz są przez to integralną jej częścią. Pozwalają dzieciom na rozwijanie i utrwalanie poznanych umiejętności, ale również odkrywanie natury w angażujący wszystkie zmysły sposób.
W dniu 25.09.2024 r. przedszkolaki z naszej placówki wybrały się na przedstawienie o tematyce jesiennej do Przedszkola Samorządowego nr 1 w Brzozowie. Na scenie zadebiutowały przed nami dzieci pięcioletnie. Jesteśmy pełni podziwu dla ich rewelacyjnej gry aktorskiej. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
20 września w piękny piątkowy poranek, uczniowie klas IV A oraz VI – VIII H wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę. Punktem docelowym była Solina. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od przejazdu kolejką gondolową, która dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Niektórzy z nas po raz pierwszy mieli okazję podziwiać z lotu ptaka piękne krajobrazy Bieszczad, Jezioro Solińskie oraz zaporę. Kolejnym punktem był spacer po zaporze oraz zakup pamiątek. Następnie wybraliśmy się do Parku Miniatur położnego na terenie Ośrodka Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego Caritas w Myczkowcach, aby tam obejrzeć makiety najstarszych drewnianych kościołów i cerkwi z terenu południowo – wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Na koniec obejrzeliśmy ekspozycję ptaków i zwierząt bieszczadzkich. Czas bardzo szybko płynie, więc pora wracać. Jeszcze tylko drobny posiłek w drodze powrotnej i znów jesteśmy w szkole.
Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym roku uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody tego święta.Na zajęciach zapoznali się z treścią bajki "The Dot" czyli "Kropka". Przedstwia ona historię Vashti, małej dziewczynki, która dzięki kropce uwierzyła we własne możliwości. Następnie uczniowie słuchali piosenek o kropce, rozmawiali na temat mocnych stron, pokonywania słabości i wzajemnej pomocy. Końcową częścią obchodów Dnia Kropki były "Kropkowe dzieła sztuki", czyli prace plastyczne, w ktrórych motywem przewodnim była kropka. Dzień ten miał na celu pomóc uczniom odkryć swoje talenty i je zaprezentować.
E. Niedzińska
Funkcjonariusze z brzozowskiej komendy odwiedzili podopiecznych z ośrodka specjalnego w Brzozowie, aby porozmawiać o „Bezpiecznej Drodze do Szkoły”. W trakcie spotkania, policjanci omówili najważniejsze zasady ruchu drogowego. Spotkanie zakończyło się możliwością zobaczenia z bliska radiowozu, a także wejść do jego środka, co wzbudziło w dzieciach wielką radość.
W trakcie spotkania policjanci podeszli do tematu w sposób szczególnie uwzględniając formę przekazu i potrzeby młodych słuchaczy. Funkcjonariusze wyjaśniali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w sposób przystępny i jasny. Zwrócili uwagę na podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych, korzystać z sygnalizacji świetlnej czy też jak poruszać się w grupie. Szczególny nacisk położono na bezpieczne przemieszczanie się do i ze szkoły, co ma kluczowe znaczenie dla dzieci o specjalnych potrzebach.
11 września uczniowie klas 1-3 E oraz 1-3 D SPdP wraz z wychowawcami wybrali się do gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rodzinę jednej z uczennic. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą rolnika, maszynami rolniczymi oraz zwierzętami hodowlanymi, a także kształcenie postawy szacunku do ciężkiej pracy i otaczającej przyrody. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć zwierzęta. Mieli okazje nakarmić krowy. Podczas wycieczki uczniowie zapoznali się z różnego rodzaju sprzętem wykorzystywanym w codziennej pracy rolnika.
Do szkoły wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia. Serdecznie dziękujemy Pani Bożenie za miłe przyjęcie i poświęcony czas.
M. Matusik – Kasprzyk
J. Karnasiewicz
W dniu 2 września 2024 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w naszym Ośrodku. To był wyjątkowy moment dla całej społeczności szkolnej – zarówno uczniów, nauczycieli, jak i rodziców.
Tego dnia nasza sala gimnastyczna wypełniła się radosnym gwarem uczniów, którzy po wakacyjnej przerwie wrócili do szkoły z uśmiechami na twarzach.
Uroczystość rozpoczął pan dyrektor Paweł Czekański, który przywitał wszystkich obecnych oraz przekazał słowa otuchy i zachęty na nadchodzący rok. Uczniom życzył odkrywania nowych pasji, rozwijania umiejętności oraz nabywania wiedzy. Zaznaczył nieocenianą rolę Rodziców w wychowaniu i edukacji. W słowach skierowanych do nauczycieli i pracowników Ośrodka życzył owocnej pracy i wytrwałości oraz wielu wspaniałych chwil, a także by nowy rok szkolny by był czasem, w którym każdy, niezależnie od swojej roli w szkolnej społeczności poczuł, że tworzy coś wyjątkowego – miejsce, w którym każdy uczeń jest ważny i ma szanse na rozwój.
Do życzeń na nowy rok szkolny dołączyli się szanowni goście obecni na uroczystości, ksiądz proboszcz Franciszek Goch oraz Dyrektor DPS dla dzieci w Starej Wsi siostra Agata Sieczkowska.
W kolejnej części uroczystości wicedyrektorzy pani Dorota Surmacz i pan Marcin Wiszyński przedstawili wychowawców poszczególnych klas, pomoce nauczyciela i składy zespołów klasowych. Następnie uczniowie wraz z rodzicami udali się do swoich klas z wychowawcami.
Uroczyste rozpoczecie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie sie w dniu 2 września 2024 roku o godzinie 8.30 w budynku przy ul. Tysiąclecia. Serdeczie zapraszamy.
Informujemy, że posiedzenie Rady Pedagogicznej odbędzie się w dniu 29 sierpnia 2024 r. (czwartek) o godz. 10.00 w budynku przy ul. Sienkiewicza - świetlica nr 7.
Dyrekcja SOSW Brzozów
Informujemy, że posiedzenie Rady Pedagogicznej odbędzie się w dniu 20 sierpnia 2024 r. (wtorek) o godz. 10.00 w budynku przy ul. Sienkiewicza - świetlica nr 7.
Dyrekcja SOSW Brzozów